Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
У Великоновосілківському районі пройшла "Джура"

З 5 по 7 травня поточного року молоді джури з 14 загальноосвітніх навчальних закладів району зустрілися на базі Нескученського ДОЦ «Дружба» для триденного таборування. Приводом для цього стало проведення І (районного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

Взагалі в Україні джурами називали, як про це записано в Малій енциклопедії Українського козацтва, «молодих вихованців, зброєносців і помічників досвідченого козака. Інститут джур був дуже поширений і авторитетний, бо існував протягом усієї історії козацтва. Стати джурою міг не кожен, а лише той, хто годився до козацької служби, пройшовши певні випробовування – як фізичні, так і моральні. Причому духовна загартованість передувала фізичній, якої набували упродовж кількох років. Виховувалися перш за все розважливість та поміркованість, впевненість у собі і власних силах. За існуючою у Війську Запорозькому традицією кожен козак на схилі життя мав підготувати для служби у Війську замість себе молодого юнака. У джури брали своїх молодших родичів (якщо вони були), а частіше – сторонніх підлітків, яких спочатку привчали до ведення козацького господарства, а пізніше, вже на Січі, навчали військовій справі. Система виховання була досить жорсткою. І далеко не всі вихованці годилися для військової служби. Часто вони успадковували від своїх вихователів не тільки військовий досвід, а й усе майно і господарство. У перших воєнних походах патрон-вихователь пильно опікувався своїм джурою, доки той не набуде певного досвіду і не стане повноцінним козаком. У свою чергу джура мав усіляко дбати про свого патрона-вихователя і беззаперечно виконувати всі його накази, демонструючи при цьому швидкість, дотепність та кмітливість».

Метою дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») є:

- виховання у юнаків та дівчат глибоких і твердих національно-патріотичних переконань, підготовка молоді до творчої праці, до військової служби та захисту своєї Батьківщини України шляхом залучення широкого загалу молоді до оборонно-масової та військово-спортивної патріотичної роботи;

- формування і виховання у молоді високих морально-психологічних та морально-бойових якостей; мужності, сміливості, рішучості, відваги, стійкості, наполегливості, дисциплінованості і ініціативності на теренах відновлених національних козацьких педагогічних традицій;

- виховання духовно та фізично розвиненого юного покоління суверенної України на історично сформованих засадах козацького світогляду та здорового способу життя;

- виховання нових поколінь України у дусі відданості Батьківщині та її народу на основі відродження національних і загальнолюдських духовних і моральних цінностей.

Згідно з програмою таборування всі заходи відбувалися на території дитячого оздоровчого центру. Протягом трьох днів учасники виконали вправи з пневматичної зброї – змагання «Стрільба», позмагалися в стройовій підготовці «Впоряд», стали учасниками інтелектуальних змагань з історії українського війська та сучасних збройних сил України «Відун». Представлення від рою творчо-мистецького завдання «Ватра» перетворився на своєрідний «концерт художньої самодіяльності», де учасники гри продемонстрували свої найкращі якості та вміння. Також рої-учасники мали змогу помірятися силами у комбінованій військово-спортивній туристській естафеті «Смуга перешкод» та змаганнях з надання першої долікарської допомоги, виконання елементів рятувальних робіт і тактичної медицини «Рятівнки». Завершенням районного етапу стали звитяжні змагання «Лава на лаву», «Перетягування канату» та огляд-конкурс з організації та облаштування табору «Бівак».

Урочисте козацьке коло з нагоди відкриття районного етапу гри «Джура» відвідали почесні гості, а саме голова Великоновосілківської районної державної адміністрації Кравченко Ганна Анатоліївна, заступник голови Великоновосілківської районної ради Петрова Людмила Василівна, перший заступник голови Великоновосілківської районної державної адміністрації Алчієв Олександр Сергійович, начальник управління освіти, молоді та спорту Великоновосілківської райдержадміністрації Пархом Тетяна Іванівна, учасник бойових дій, голова громадської організації «Патріоти Великої Новосілки» Сичак Михайло Дьєрдійович, учасник бойових дій Сімченко Іван Григорович, начальник Великоновосілківського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, підполковник поліції Бичін Сергій Олександрович, начальник Великоновосілківського районного відділу Головного управління ДСНС України у Донецькій області, підполковник служби цивільного захисту Тєплов Сергій Валентинович, перший заступник верховного отамана Всеукраїнської громадської організації «Православне козацьке військо» Луценко Геннадій Іванович, отаман Великоновосілківського районного козацького осередку Всеукраїнської громадської організації «Українське реєстрове козацтво» Кандаленко Олександр Олександрович.

Гості побажали всім учасникам успіхів і наполегливої боротьби у змаганнях, хорошого настрою і чудових вражень від спільної праці.

Для забезпечення належного суддівства та проведення змагань до участі у таборуванні були залучені представники Районного військового комісаріату, Великоновосілківського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Донецькій області, Великоновосілківського районного відділу Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій України в Донецькій області та Районного центру дитячої та юнацької творчості.

За підсумками першого дня таборування

У змаганнях зі стройової підготовки «Впоряд» І місце посів «Веселівський рій імені Матвія Шаули «Вільні люди» (Веселівська ЗОШ І-ІІІ ст.). ІІ місце розділили рої «Джмелі» (Великоновосілківська гімназія з ЗОШ І ст.), «Молода Січ» (Костянтинопільська ЗОШ І-ІІІ ст.) та «Будзигани» (Шахтарська ЗОШ І-ІІІ ст.). ІІІ місце виборов рій «Степові вовки» (Старомлинівська ЗОШ І-ІІІ ст. №2).

У змаганнях «Стрільба» І місце посів рій «Будзигани» (Шахтарська ЗОШ І-ІІІ ст.). ІІ місце – «Степові вовки» (Старомлинівська ЗОШ І-ІІІ ст. №2). ІІІ місце – рій «Гайдамаки» (Великоновосілківська ЗОШ І-ІІІ ст. №2).

В індивідуальному заліку зі стрільби кращими джурами визначили таких: І місце – Нарсєєв Олександр (Старомлинівська ЗОШ І-ІІІ ст. №2), ІІ місце – Добряк Андрій (Веселівська ЗОШ І-ІІІ ст.), ІІІ місце – Дикий Олександр (Зеленогайська ЗОШ І-ІІІ ст.).

В інтелектуальних змаганнях «Відун» кращими знавцями з історії українського війська та сучасних збройних сил України стали джури з рою «Гайдамаки» (Великоновосілківська ЗОШ І-ІІІ ст. №2). ІІ місце посів рій «Нескучненська Січ» (Нескучненська ЗОШ І-ІІІ ст. ім. М.О. Корфа). ІІІ місце виборов рій «Джанавар’я» (Краснополянська ЗОШ І-ІІІ ст.).

У творчо-мистецькому представленні від рою «Ватра «Слава Героям» І місце поділили між собою 4 рої, а саме «Джмелі» (Великоновосілківська гімназія з ЗОШ І ст.), «Гайдамаки» (Великоновосілківська ЗОШ І-ІІІ ст. №2), «Зеленогайські кажани» (Зеленогайська ЗОШ І-ІІІ ст.) та Степові вовки» (Старомлинівська ЗОШ І-ІІІ ст. №2). ІІ місце – «Молода Січ» (Костянтинопільська ЗОШ І-ІІІ ст.) та «Нескучненська Січ» (Нескучненська ЗОШ І-ІІІ ст. ім. М.О. Корфа). ІІІ місце – рій «Ватра» (Октябрська ЗОШ І-ІІІ ст.).

Другий день був не менш насичений та цікавий. На «Смузі перешкод» кращим став рій «Нескучненська Січ» (Нескучненська ЗОШ І-ІІІ ст. ім. М.О. Корфа). ІІ місце виборов рій «Гайдамаки» (Великоновосілківська ЗОШ І-ІІІ ст. №2). ІІІ місце – «Зеленогайські кажани» (Зеленогайська ЗОШ І-ІІІ ст.).

У змаганнях «Рятівник» І місце посів рій «Джмелі» (Великоновосілківська гімназія з ЗОШ І ст.), ІІ місце – рій «Джанавар’я» (Краснополянська ЗОШ І-ІІІ ст.), ІІІ місце – «Будзигани» (Шахтарська ЗОШ І-ІІІ ст.).

На завершення другого дня для учасників була організована етнодискотека та чергування біля ватри (вогнища).

Третій і завершальний день таборування зустрів учасників силовою грою «Лава на лаву» та силовим змаганням «Перетягування канату».

Так кращим роєм у змаганнях «Лава на лаву» став рій «Джмелі» (Великоновосілківська гімназія з ЗОШ І ст.). Другим став рій «Нескучненська Січ» (Нескучненська ЗОШ І-ІІІ ст. ім. М.О. Корфа). ІІІ місце розділили «Андріївський рій імені Андрія Сологуба» (Андріївська ЗОШ І-ІІІ ст.) та «Шевченківські козаки» (Шевченківська ЗОШ І-ІІІ ст.).

У «Перетягуванні канату» І місце посіли «Джмелі» (Великоновосілківська гімназія з ЗОШ І ст.). ІІ місце – «Гайдамаки» (Великоновосілківська ЗОШ І-ІІІ ст. №2). ІІІ місце розділили «Андріївський рій імені Андрія Сологуба» (Андріївська ЗОШ І-ІІІ ст.) та «Ватра» (Октябрська ЗОШ І-ІІІ ст.).

Кращими пулерами (учасник змагань «Перетягування канату») визначили таких джур: І місце – Доценко Костянтин (Великоновосілківська гімназія з ЗОШ І ст.), ІІ місце – Грабчелєв Максим (Великоновосілківська ЗОШ І-ІІІ ст. №2), ІІІ місце – Бровко Володимир (Андріївська ЗОШ І-ІІІ ст.).

Протягом трьох днів суддівська колегія здійснювала огляд біваків. Під час огляду оцінювались наявність обов'язкових атрибутів (хоругва, емблема, назва), чергування на таборі, чистота та постановка табору, дотримання режиму та розпорядку дня, стан та наявність предметів особистої гігієни, стан зберігання особистих речей та посуду, наявність миючих та дезінфікуючих засобів гігієна, зберігання харчових продуктів, наявність поліетиленових технічних мішків для сміття та своєчасність їх видалення у контейнери, фіксація місця перебування учасників таборування. Всі рої доклали максимум зусиль для належної організації табору. Судді не змогли залишитись байдужими до жодного з біваків. Тому на розсуд суддівської колегії найкращим табором визначили табір «Андріївського рою імені Андрія Сологуба» (Андріївська ЗОШ І-ІІІ ст.). Бронзу одержав табір рою «Соколята» (Богатирська ЗОШ І-ІІІ ст.). Друге місце було поділено між 12 роями-учасниками, а саме: «Джмелі» (Великоновосілківська гімназія з ЗОШ І ст.), «Гайдамаки» (Великоновосілківська ЗОШ І-ІІІ ст. №2), «Веселівський рій імені Матвія Шаули «Вільні люди» (Веселівська ЗОШ І-ІІІ ст.), «Зеленогайські кажани» (Зеленогайська ЗОШ І-ІІІ ст.), «Молода Січ» (Костянтинопільська ЗОШ І-ІІІ ст.), «Джанавар’я» (Краснополянська ЗОШ І-ІІІ ст.), «Нескучненська Січ» (Нескучненська ЗОШ І-ІІІ ст. ім. М.О. Корфа), «Ватра» (Октябрська ЗОШ І-ІІІ ст.), «Козачата» (Роздольненська ЗОШ І-ІІІ ст.), «Степові вовки» (Старомлинівська ЗОШ І-ІІІ ст. №2), «Будзигани» (Шахтарська ЗОШ І-ІІІ ст.), «Шевченківські козаки» (Шевченківська ЗОШ І-ІІІ ст.).

За підсумками змагань І (районного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») місця розділилися наступним чином:

14 місце – «Соколята» (Богатирська ЗОШ І-ІІІ ст.);

13 місце – «Молода Січ» (Костянтинопільська ЗОШ І-ІІІ ст.);

12 місце – «Козачата» (Роздольненська ЗОШ І-ІІІ ст.);

11 місце – «Андріївський рій імені Андрія Сологуба» (Андріївська ЗОШ І-ІІІ ст.);

10 місце – «Шевченківські козаки» (Шевченківська ЗОШ І-ІІІ ст.);

9 місце – «Ватра» (Октябрська ЗОШ І-ІІІ ст.);

8 місце – «Веселівський рій імені Матвія Шаули «Вільні люди» (Веселівська ЗОШ І-ІІІ ст.);

7 місце – «Джанавар’я» (Краснополянська ЗОШ І-ІІІ ст.);

6 місце – «Будзигани» (Шахтарська ЗОШ І-ІІІ ст.);

5 місце – «Зеленогайські кажани» (Зеленогайська ЗОШ І-ІІІ ст.);

4 місце – «Степові вовки» (Старомлинівська ЗОШ І-ІІІ ст. №2);

3 місце – «Нескучненська Січ» (Нескучненська ЗОШ І-ІІІ ст. ім. М.О. Корфа);

2 місце – «Гайдамаки» (Великоновосілківська ЗОШ І-ІІІ ст. №2);

1 місце – «Джмелі» (Великоновосілківська гімназія з ЗОШ І ст.).

На урочистому козацькому колі з нагоди закриття районного етапу гри «Джура» переможці були нагороджені грамотами, медалями та кубками від управління освіти, молоді та спорту райдержадміністрації. Також рій «Джмелі» отримав перехідний трофей – булаву, який наступного року вони передадуть команді-переможцю.

За ініціативи районної ради був започаткований ще один перехідний трофей – скляна булава, який отримав самий дружній рій «Нескучненська Січ» за результатами голосування роїв.

Однак на цьому подарунки не закінчилися і на згадку про триденне таборування 2017 року кожен учасник отримав цінний подарунок – тематичний магніт.

Також, завдяки дирекції Нескученського ДОЦ «Дружба» учасники змагань мали змогу проживати в корпусах, користуватися гарячою та холодною водою та харчуватися в їдальні чотири рази на день. Для цього сесією районної ради були виділені кошти з районного бюджету в розмірі 77 тис. грн.

Хочеться зазначити, що для того, щоб районний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), до речі який проводився вперше, пройшов на високому рівні, не аби які зусилля доклала таборова старшина, а саме: похідний отаман табору та головний суддя гри Шемяков Дмитро Анатолійович, осавул табору Алчієва Тетяна Олександрівна, хорунжий табору Хандогій Микола Миколайович, бунчужний табору Антонова Наталя Олександрівна та писар табору Бірюшова Любов Павлівна.

Районний етап проходив у формі навчально-виховного збору. За час спільної роботи організатори і вчителі взаємно збагатили власний виховний потенціал, а юнаки та дівчата – потоваришували, отримали багато корисної інформації, виробили особисті навики виживання в екстремальних умовах.

Отриманий досвід виховними та представники роїв будуть запроваджувати у своїх закладах у ході організації та проведення шкільного етапу в подальшому.