Ромські жінки по всій Україні стикаються з множиною дискримінацією за ознакою статі та етнічної приналежності, що виштовхує їх за межі суспільства. Для поліпшення становища ромських жінок та надання їм можливостей Рада Європи розпочала програму ромських медіаторів/посередників в Україні. Спочатку 14 ромських жінок пройшли навчання в 2010 році, після їх успішної роботи було підготовлено 55 медіаторів (60% з них ромські жінки), нараз проходять навчання ще 24 особи.
Сьогодні ромські посередники визнаються рівноправними партнерками місцевих та регіональних інституцій, вони мотивують ромських дівчат продовжувати освіту,їх запрошують на регулярні консультації з місцевою та регіональною владою,міжнародними організаціями. Ромськи-посередники досягли значних успіхів у вирішенні питань документування населення, вони допомагають збільшити рівень вакцинації серед ромських дітей.
Український уряд визнає, що ромська спільнота потребує комплексної політики, спрямованої на подолання дискримінації та рівних можливостей для чоловіків та жінок. Відповідно до міжнародних стандартів прав людини, у 2013 році Україна прийняла національну "Стратегію захисту та інтеграції ромської національної меншини в українське суспільство до 2020 року" (Ромська стратегія), однак її реалізація має обмежений вплив на покращення становища ромських жінок та чоловіків.
Ми закликаємо всі зацікавлені сторони на національному та місцевому рівнях, вдосконалити та посилити реалізацію Ромської Стратегії, а також включити гендерно-чутливі цілі, заходи, які будуть сприяти захисту прав ромських жінок в Стратегію 2021 – 2025 рр.
|