Національний перелік нематеріальної культурної спадщини України поповнився п’ятим елементом від Донеччини. До списку внесено «Культурні звичаї та способи самовираження, пов’язані з обрядовим хлібом Надазовських греків (Псатир)». Цей елемент отримав статус нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони.
«Псатир» - це більше ніж святковий хліб. Він є символом єднання громади, уособлює духовну спадщину та традиції Надазовських греків. Процес його виготовлення супроводжується давніми обрядами, що передаються з покоління в покоління, забезпечуючи спадковість культурної ідентичності. Технологія приготування Псатиря має декілька варіацій, однак ключові етапи залишаються незмінними: тісто скручують у джгут, роблять акуратні надрізи та формують виріб таким чином, щоб зовнішньо утворилися чотири півмісяці, а в центрі - хрест, що символізує страждання Христа.
Ареал побутування цієї традиції охоплює території компактного проживання Надазовських греків на південному заході Донецької області. Зокрема, найбільші спільноти, які бережуть і передають цю культурну практику, знаходяться в Маріупольському, Волноваському та Кальміуському районах, а також у містах Маріуполь, Волноваха і Вугледар.
Включення цього елемента до Національного переліку підкреслює значущість збереження традицій Надазовських греків та сприяє підвищенню суспільної обізнаності про унікальні культурні практики Донеччини. Висловлюємо щиру подяку носіям традиції та представникам Мангушської селищної громади за невтомну працю та самовідданість, спрямовану на збереження та передачу цього культурного елемента, адже ваш внесок має важливе значення для підтримки та розвитку автентичної культури Надазовських греків, що є невід’ємною частиною культурної мозаїки України.